Przejdź do treści

Gravel czy Szosa?

Zacznijmy od tego czym jest Gravel. To specjalnie zaprojektowany rower, który umożliwia jazdę po różnorodnych nawierzchniach, takich jak drogi szutrowe, ścieżki leśne, alejki polne i inne trasy nieutwardzone. Ten typ roweru łączy cechy roweru szosowego i roweru górskiego, co pozwala na komfortową jazdę zarówno po utwardzonych, jak i nieutwardzonych drogach. Jest to doskonały wybór jeśli chcesz mieć jeden uniwersalny rower, zamiast dwóch.

Czym charakteryzuje się rower Gravelowy? Zacznijmy od ramy, zazwyczaj jest lekka, ale jednocześnie wytrzymała. Geometria ramy jest dostosowana do zapewnienia stabilności i komfortu podczas długich tras, a jednocześnie umożliwia dynamiczną jazdę. Kolejna sprawa to opony o większej szerokości niż opony szosowe, co zapewnia lepszą przyczepność i amortyzację na nierównych nawierzchniach. Opony te są szerokie i posiadają bieżnik, co pozwala na pewną jazdę zarówno po asfalcie, jak i szutrze. Koła to następny aspekt, które są podobne jak w rowerach szosowych, ale są odpowiednio wzmocnione, przystosowane do jazdy w terenie. Hamulce w zależności od modelu, ale głównie tarczowe hydrauliczne, które zapewniają skuteczne hamowanie w różnych warunkach, oraz mechaniczne zdecydowanie mniej skuteczne. Napęd i przerzutki zazwyczaj dedykowane grupy takie ja Shimano GRX ale stosuje się też grupy szosowe. Pozwalają one na płynne przechodzenie między biegami, co jest przydatne zarówno na płaskim, jak i w terenie.

Rower Gravel jest doskonałym wyborem dla osób, które chcą eksplorować różnorodne trasy, cieszyć się przygodą podczas jazdy na rowerze i nie ograniczać się tylko do utwardzonych dróg szosowych.

Różnice:

Rower Gravel a rower szosowy różnią się w kilku kluczowych aspektach, co sprawia, że są dostosowane do różnych rodzajów jazdy i warunków terenowych. Oto kilka z nich:

Opony:

  • Gravel: posiada opony o większej objętości i bieżniku, co pozwala na pewną jazdę zarówno po utwardzonych, jak i nieutwardzonych drogach, są szerokie, co przyczynia się do lepszej przyczepności i komfortu na nierównych nawierzchniach.
  • Szosa: ma węższe opony, o bieżniku minimalnym lub braku bieżnika. Opony szosowe zapewniają niższy opór toczenia i są zoptymalizowane pod kątem jazdy po asfalcie. Zakres szerokości to zazwyczaj 23-28C

Geometria ramy:

  • Gravel: posiada geometrię ramy tzw. endurance, zaprojektowaną z myślą o stabilności, komforcie i pewności jazdy na różnorodnych trasach. Często ma nieco bardziej pionową pozycję kierowcy w porównaniu do roweru szosowego.
  • Szosa: zazwyczaj ma bardziej aerodynamiczną geometrię, co pomaga w osiąganiu wyższych prędkości. Pozycja jest bardziej pochylona do przodu chyba, że geometria ramy będzie endurance wówczas kierowca jest bardziej wyprostowany.

Hamulce:

  • Gravel: często wyposażony w hamulce tarczowe, co zapewnia skuteczniejsze hamowanie, szczególnie w trudniejszym terenie i w różnych warunkach atmosferycznych.
  • Szosa: może mieć hamulce szczękowe (pivoty) lub tarczowe, ale są one zazwyczaj bardziej zoptymalizowane pod kątem jazdy po utwardzonych drogach.

Zakres użycia:

  • Gravel: jest uniwersalny i nadaje się do różnorodnych tras, od utwardzonych dróg po szutrowe, leśne ścieżki i trasy nieutwardzone. Idealny do jazdy rekreacyjnej, przygodowej i treningów na różnorodnych powierzchniach. Amatorsko może być wykorzystany do lokalnych wyścigów lub szosowych ustawek. Posiada mocowania na błotniki i bagażnik dzięki czemu można założyć na niego sakwy.
  • Szosa: Najlepiej sprawdza się na utwardzonych drogach i jest zaprojektowana głównie do jazdy po asfalcie i innych podobnych nawierzchniach. Idealna do szybkiej jazdy zarówno amatorskiej jak i zawodowej.

Waga:

  • Gravel: cięższy od roweru szosowego, w zależności od użytego osprzętu od 1 do 2.5 kg
  • Szosa: lekka w szczególności gdy rama jest wykonana z włókna węglowego.

Podsumowując, rower Gravel oferuje większą wszechstronność i zdolność do jazdy po różnorodnych trasach, podczas gdy rower szosowy jest zoptymalizowany do szybkiej jazdy na utwardzonych drogach. Wybór pomiędzy nimi zależy głównie od preferencji kolarza i rodzaju terenu, po którym planuje się poruszać.

……………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………….

Rower szosowy dla początkujących

Aby rozpocząć swoją przygodę z kolarstwem szosowym czy triathlonem potrzebujesz odpowiedniego roweru do jazdy. W większości przypadków kolarze amatorzy startują w zawodach na rowerach, które w danym momencie posiadają (MTB, trekkingowe, fitnesowe itd) jednak po pierwszych zawodach przychodzi olśnienie zakupu roweru szosowego, który jest w stanie zdecydowanie poprawić nasze wyniki. Tylko jaki rower wybrać? Jakiego producenta, na jakim osprzęcie, z jakiego tworzywa? Pytań jest tak dużo, że można się w tym wszystkim pogubić.

Dlatego postanowiliśmy dać kilka wskazówek, które pomogą Ci znaleźć swój pierwszy rower szosowy.

1. Kiedy potrzebujesz roweru szosowego?

Przede wszystkim powinieneś odpowiedzieć sobie na następujące pytanie: Do czego chcesz użyć swojego roweru szosowego? Czy jest Ci on potrzebny do konkretnego startu w zawodach, czy będziesz go używać również do codziennych dojazdów do pracy? Wszystko to ma znaczenie jakiego roweru powinieneś szukać w danym momencie. Nie stawiaj sobie za cel znalezienie roweru, który nadawałby się do wszystkiego. Nie ma takiego jednego uniwersalnego rozwiązania, ale możesz wybrać taki rower, który będzie w jakimś stopniu ułatwiał Ci szybkie przemieszczanie po mieście i doskonale posłuży do startu w zawodach. Jest wielu producentów, którzy oferują rowery szosowe z różnymi geometriami ramy i na tym powinieneś się w tej chwili skupić. Dobry sprzedawca z pewnością zbada Twoje potrzeby i zaproponuje optymalne rozwiązanie, bądź jednak na to przygotowany aby już na początku wiedzieć czego tak naprawdę oczekujesz od roweru szosowego..

2. Jaki budżet?

Rower szosowy może kosztować nawet kilkadziesiąt tysięcy zł. Jako osoba początkująca z pewnością nie będziesz potrzebował aż tak wysokiej klasy roweru, gdy złapiesz bakcyla wówczas będziesz ulepszał, modyfikował swój rower lub dokonasz kolejnego zakupu.

Standardowo na początku chcemy dużo lepszy sprzęt w stosunku do naszych umiejętności, to normalne. Pamiętaj jednak o złotej zasadzie…to nie rower sam jedzie 🙂

Określenie konkretnej kwoty jaką możesz wydać, pomoże Ci nie wpaść w spiralę nakręcania się podczas oglądania i testowania coraz to lepszych, nowszych rowerów i ich osprzętu. Jeśli w zakładanym budżecie nie znajdziesz nic ciekawego sprawdź ofertę rowerów używanych. Za zdecydowanie niższą kwotę będziesz mógł kupić dużo lepszy rower. Musisz jednak pamiętać aby był to zakup z pewnego źródła, gdzie rowery są sprawdzone przez fachowców i jest udzielana na nie gwarancja w przeciwnym razie możesz się niemiło rozczarować.

3. Dobór wielkości ramy: szczególnie ważne na początek

Rama jest tylko jednym z wielu elementów w rowerze, jednak jednym z najważniejszych podczas wyboru odpowiedniego roweru. Pomyśl o swoim rowerze szosowym jako systemie modułowym, który możesz zmieniać i ulepszać w dowolnym momencie. Rama jest jedną z tych części, na której budujesz cały rower, taki kręgosłup. Jest najważniejsza! Musisz zwrócić szczególną uwagę na to, czy jest odpowiednia do Twojego wzrostu.

JAKI ROZMIAR RAMY POTRZEBUJESZ?

Jest bardzo dużo kalkulatorów, przeliczników, gotowych tabel, jednak to wszystko może wprowadzić cię w błąd. Ponieważ nie da się porównać jeden do jednego wszystkich rowerów szosowych. Na pierwszy rzut oka są takie same, jednak po dokładnym zmierzeniu ramy będą się różniły nawet jeśli rozmiar ramy wskazany przez producentów będzie taki sam. Jak zatem sobie z tym wszystkim poradzić?

Są na to trzy sposoby. Pierwszy najdokładniejszy zapisać się na profesjonalny bike fitting. Wówczas mamy pewność, że rower zostanie dobrany dokładnie do naszej budowy ciała. Jest to oczywiście najdroższa opcja, jednak najpewniejsza.

Drugi sposób to zaufać sprzedawcy, który ma doświadczenie w kwestii sprzedaży i doboru odpowiedniego sprzętu. I tutaj od razu damy Ci radę, zapytaj się czy sprzedawca sam czynnie uprawia kolarstwo szosowe, triathlon. Jeśli jest tylko teoretykiem, który opiera się na gotowych tabelkach producenta rowerów to niestety ale nie posiada żadnej wiedzy poza tą którą możecie sobie sami sprawdzić w internecie. To jest właśnie trzeci sposób, czyli sprawdzenie rozmiarówki danego producenta lub za pomocą kalkulatora w którym wpisujemy nasze wymiary i na tej podstawie zostanie dobrany odpowiedni rozmiar.

Według nas na początek najlepszym rozwiązaniem będzie profesjonalne doradztwo w sklepie, zweryfikowane przez nas samych dzięki dostępnej wiedzy w internecie. Pamiętaj! Wybieraj tylko sprawdzone sklepy polecane przez kolarzy.

Oprócz odpowiedniego rozmiaru istnieją jeszcze trzy inne czynniki, które decydują o wyborze ramy: geometria, sztywność, waga. Wszystkie te trzy punkty zależą w dużym stopniu od materiału z jakiego jest wykonana rama. Tutaj nic nie musi być lepsze ani gorsze, a zależne od potrzeb i rodzaju wykorzystania roweru, preferencji oraz wielkości budżetu.

4. Czy osprzęt jest ważny?

Tak oczywiście osprzęt jest bardzo ważny, dzięki niemu praca poszczególnych podzespołów jest płynniejsza bardziej precyzyjna. Jest to szczególnie ważne gdzie liczą się ułamki sekund na finiszu czy podczas wspinaczki pod górę. Dzięki lepszej grupie sprzętowej na pewno odchudzimy nasz rower. Pamiętaj jednak, że na początku swojej przygody to wszystko nie ma aż tak wielkiego znaczenia. Nie wybieraj najtańszych rozwiązań ale też nie przesadzaj w drugą stronę. Osprzęt możesz zawsze sobie wymienić jak poczujesz, że kolarstwo to jest to co sprawia Ci ogromną radość.

5. Wypróbuj rower przed zakupem

Jeśli masz już wiedzę jaki rozmiar jest dla Ciebie odpowiedni, przed zakupem powinieneś wypróbować rower. Rozmiar rozmiarowi jest nie równy do tego dochodzi kolejny aspekt geometrii ramy, gdzie jeden model będzie bardziej lub miej wygodny. Są po prostu różne przeznaczenia roweru szosowego, jeden będzie idealny na długie trasy a drugi do szybkich sprintów itd. Jeśli kupujesz rower przez internet pamiętaj, że masz prawo zwrotu towaru jeśli nie będzie Ci odpowiadał rozmiar lub z jakiejkolwiek innej przyczyny. Wybieraj tylko takie sklepy, gdzie sprzedawcy znają się na tym co robią, najlepiej sprawdź opinie o danym sklepie w internecie, nie ma nic lepszego niż opinie bezstronnych osób.

6. Wybieraj z uczuciem

Poza odpowiednim doborem rozmiaru i przeznaczenia jednym z najważniejszych aspektów jest wygląd 🙂 Rower musi Ci się podobać, to pozwoli zbudować między wami nierozerwalną więź. Więź, która pomoże Wam, przetrwać najcięższe treningi, jesienią czy zimą. Bo kolarstwo to nie tylko jazda w piękne słoneczne dni, w pięknym kolorowym stroju. To próba twojego charakteru, twojej determinacji i siły woli. Jeśli będzie między tobą a twoim rowerem przysłowiowa chemia, to uda Wam się pokonać wszelkie przeciwności. Pamiętaj razem zawsze raźniej 🙂

7. Podsumowanie

Mamy nadzieję, że w jakimś stopniu pomogliśmy Ci w podjęciu właściwej decyzji

Jeśli masz jakiekolwiek pytania czy wątpliwości napisz do nas lub zadzwoń z wielką przyjemnością pomożemy Ci w doborze odpowiedniego roweru.